reklama

Daňová spravodlivosť podľa Radičovej

Dane zo spotreby sú na Slovensku veľmi populárne. Minimálne u politikov. Zdá sa že sú to jediné dane, ktoré sa neobávajú zvyšovať ani pravicové vlády. V roku 2004 ich použil Ivan Mikloš ako náhradu výpadku spôsebenému znížením dane z príjmu pre bohatých. Túto skrivodlivosť mal napraviť Robert Fico, avšak ten sa napriek predvolebným sľubom od roboty nepretrhol. Keď zistil, že svojich voličov môže opiť rožkom a kvetinou na MDŽ, uspokojil sa iba s kozmetickým riešením - so znížením DPH na lieky a knihy. Pravdou je aj to, že znížil daň z nafty avšak iba po veľkom tlaku prepravcov a verejnosti vydesených tunelárskym projektom mýta. No a od nového roku je zvýšenie DPH staronovou záplatou na slovenské rozpočtové problémy. Túto výsadu si DPHčka u Radičovej zaslúžila vďaka jej domnelej spravodlivosti. Tak sa poďme na tieto najspravodlivejšie z daní pozrieť bližšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (37)

Tento blog vznikol na popud diskutérov na mojich predchádzajúcich blogoch o daniach tu a tu. Pri mojej analýze si vypomôžem východiskami štátneho rozpočtu pre rok 2010 a do úvahy beriem skutočnosť roku 2009.

DPH je jednoznačne najvýnosnejšou daňou v štáte. Na Slovensku je od 1. januára jej výška stanovená na 20% (10% na knihy a lieky). DPHčka je zacielená na spotrebu, preto má zmysel povedať si o nej niečo viac. Na meranie sklonu ľudí k spotrebe ekonómovia používajú výmysel s názvom Marginal Propensity to consume (ďalej MPC), čo je zjednodušene percento čistého príjmu ktoré človek spotrebuje. Samozrejme, každý človek je iný, má iný sklon k sporovlivosti a k míňaniu. Pre naše účely však stačá zistiť, akú hodnotu má MPC spriemerovaná pre celú populáciu. Bohužiaľ nepoznám žiadnu štúdiu, ktorá by skúmala MPC na Slovensku, preto si situáciu zjendoduším a poviem si, že priemerný Slovák (bez ohľadu na absolútny príjem) zkonzumuje 60% svojho čistého príjmu (a ušetrí 40%) nad minimálnu spotrebu určenú ako 1,5 násobok životného minima, čo je suma cca 280 EUR.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozn: 1,5 násobok reprezentuje dieťa, o ktoré sa daňovník stará. Konieckoncov nás zaujíma dopad daňového systému na zarábajúcich ľudí, a rodina s dvomi deťmi je pekný modelový príklad na ktorom môžeme ilustrovať dopady daní.

Bez ďalších komplikácií si povedzme, že MPC má takýto tvar.

Obrázok blogu

Zaujímavejšie ako absolútna suma je však percentuálny pomer, teda koľko človek spotrebuje v pomere k svojmu čistému príjmu. O tom hovorí tento graf.

Obrázok blogu

Ak si prácu zjednodušíme tým, že zandbáme vplýv nižšej sadzby na lieky a knihy, môžeme načrtnúť celkovú záťaž 20% DPH v pomere k čistému príjmu nasledovne.

Obrázok blogu

Daň z palív zahŕňa najme daň z minerálnych olejov, ale aj daň zo zemného plynu, uhlia a elektrickej energie. Pre naše účely som sa rozhodol túto daň jednoducho rozdeliť na počet obyvateľov Slovenska, teda som z tejto dane urobil univerzálnu daň na hlavu. Dôvodom je, že časť palív spotrebovaná priemyslom pri transportácii tovarov, služieb a osôb sa odráža na cene tovaru pre spotrebiteľa. A to tým viac, čím je tovar, či služba náročnejšia na prepravu. S určitou dávkou fantázie by sa dane z palív platené priemyslom mohli považovať za dodatočnú daň na kilogram tovaru. Taktiež osobná spotreba motorových palív sa viac podobá dani na hlavu ako percentuálnej dani. Desaťkrát drahšie auto zväčša nemá desaťkrát vyššiu spotrebu, ani nespôsobí, že jeho majiteľ musí najazdiť desaťkrát viac kilometrov ročne. Je však logické uvažovať, že bohatší ľudia budú kupovať viac kilogramov tovaru ako aj že budú míňať viac na prepravu, preto som daň z palív prispôsobil tak, že pri desaťnásobnom náraste spotreby sa suma zaplatená ako daň zdvojnásobí, pričom základnú daň platia ľudia s mediánovým príjmom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Daň z tabaku a alkoholu tak toto je trochu iné zviera ako palivá. Táto daň sa platí fixne na liter alkoholu či na cigaretu, bez ohľadu či ide o luxusnú alebo o bežnú značku. Navyše fajčenie a pitie alkoholu sú neresti, ktoré sa vysktyuju naprieč celou populáciou. Možno dokonca chudobnejší jej podliehajú viac ako bohatší. Nebudem tu však príliš špiritizovať a situáciu si zjednoduším tak, že si poviem že všetci Slováci, či už deti alebo dôchodcovia, chudobní alebo bohatí fajčia a chľascú rovnako. Pre našeho modelového daňovníka to znamená že musí kupovať fajčivo a pitivo pre seba a svoje dieťa, teda platí 1,5 násobok dane na hlavu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ostatné miestne dane a poplatky toto je zvyšok platieb štátu. Od dane za psa, cez daň za vstup do centra mesta až po daň z nehnuteľnosti a mnohé iné. Pre jednoduchosť s nimi naložíme podobne ako s daňou z palív, a povieme si, že desaťnásobný rozdiel v príjmu zdvojnásobí zaplatenú sumu.

Záver Takže ako vyzerajú dane zo spotreby napríklad v pomere k superhrubému príjmu zamestnanca? Keď si všetko spočítame podľa našej metodiky, vznikne nám nasledujúci graf.

Obrázok blogu

*Graf má na osi x hodnotu hrubej mzdy, ale percento je počítané v pomere k superhrubej mzde

Ako vidíte, dane na strane spotreby sú vo výsledku výrazne degresívne. Zvýšenie DPH, spotrebných daní a poplatkov doľahne na chudobných dvojnásobne ťažšie ako bohatých. Toto je jeden z dôvodov, prečo je vo vyspelom svete bežné mať nižšiu sadzbu DPH na potraviny a iné tovary a služby, ktoré tvoria väčšinu nákladov na životné minimum. V realite slovenského daňového systému, ktoré takéto mechanizmy v podstate nepozná su reči o spravodlivosti daní zo spotreby, či o tom ako ich zvyšovanie vlastne nemá na nikoho žiaden dopad vyložené lži.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

PS: Možno ste niektorí postrehli zaujímavé pozvoľné zvýšenie daní na hranici cca 2700 EUR hrubého. Toto je paradoxne spôsobené nižším percentuálnym zdanením príjmu bohatých, ktorým logicky ostane viac peňazí na míňanie a tým pádom zaplatia viac na DPH.

Juraj Záruba

Juraj Záruba

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Úprimný vyznávač reality. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu